/
) nebo zpětné lomítko (\
).Vlastnosti souboru mohou být:
Metadata mohou být kromě výše uvedených informací (a nemusí to být aniu všechny, třeba FAT vlastníky a oprávnění vůbec nezná) ještě například žurnálovací logy a další ptákoviny co si filesystem vymyslí.
Unix navíc rozlišuje několik speciálních typů souborů:
|
ale jako soubor do/z kterého mohou číst různé procesy.Každý filesystem to dělá trochu jinak.
Fat tabulka je na začátku oddílu spolu s adresářem. Adresář má položky s metadaty o souborech a ukazatel na index ve FAT tabulce. Na té pozici je označený první blok souboru na oddílu a odkaz na další blok (pokud má soubor více bloků).
I-uzel obsahuje metadata (název souboru atd.), pár odkazů na alokační bloky a pár odkazů na struktury podobné i-uzlu, které ale neobsahují metadata. Takže se vytvoří stromová struktura (pro velké soubory). Hodně malé soubory mají přímo v i-nodu data, nikoli odkazy na bloky.
Pokud si v Unixu zobrazíme výpis adresáře pomocí příkazu ls -l
, dostaneme výpis i s detaily:
-rw-r--r-- 1 xkalab00 vti 9100 Jun 5 17:57 tcp_ip_komunikace.txt
Pokud si tyto detaily projdeme odzadu, obsahují:
To oprávnění jsou tři trojice posloupnosti znaků rwx
. (Ta pomlčka úplně na začátku pak představuje různé speciální typy souborů, jako jsou ty blokové, sockety a adresáře.) Trojice rwx
pak symbolizuje práva pro čtení (Read), zápis (Write) a spouštění (eXecute). Jednotlivé trojice pak představují práva pro vlasníka, skupinu a všechny ostatní. U adresářů znamená právo pro spouštění otevření adresáře.
Na výše uvedeném příkladu uživatel xkalab00
může do souboru číst i psát, ale nemůže je spouštět2). Uživatelé ze skupiny vti
mohou soubor pouze číst, a stejně tak všichni ostatní.
az potom, behem session se to vazne nestihalo